Sofie

Dovolená Bulharsko

Historie Sofie

Sofie, hlavní město Bulharska, strategicky umístěné v centru Balkánu. Prvními obyvateli Sofie byli Keltové, krátkou dobu Makedonci a následně od roku 29 př.n.l. město ovládli Římané. Roku 809 se stala hlavním městem první bulharské říše pod vládou Khan Kruma. O 209 let později, roku 1018, Sofie podlehla Byzancii. V období let 1382-1878 vládli městu Turci.

Památky v Sofii

Hagia Sofia V Sofii najdete řadu památek římského, byzantského a tureckého původu. Za shlédnutí stojí např. Bojanský kostel, zapsaný mezi památkami UNESCO. Nejstarším dochovanou památkou je rotunda Svatého Jiří vystavěná ve 4 století Římany a proslulá freskami 22 apoštolů jimiž se pyšní od 12.-14. století.

Architektura Sofie

Centrum Sofie je vystavěno v novobarokním, novorokokovém, novorenesančním a neoklasicistním stylu, mnoho budov ovlivnila i Vídeňská Secese. Po osvobození z nadvlády Turků jako by město chtělo vyzkoušet všechny styly, které proběhly Evropou v předchozích stoletích.

Kultura a sport v Sofii

Sofie v noci skutečně žije. Otevřeno je mnoho tradičních bulharských hospůdek mehani, nočních klubů i restaurací. Na stadiónu Vasil Levski s kapacitou 43000 míst probíhají koncerty světoznámých hudebníků i mnoho sportovních událostí.

Přes den otevírají své brány muzea – Národní historické muzeum, Muzeum člověka a země, Etnografické muzeum, Národní muzeum vojenské historie, Bulharská národní galerie mezinárodního umění aj.

Mapa Sofie